کاهش پسماند از مؤلفه‌های کلیدی ایجاد جامعه پایدار

Posted by:admin
02 June 0   0

سرانه تولید پسماند برای هر شهروند اراکی روزانه ۵۴۰ گرم؛ کاهش پسماند از مؤلفه‌های کلیدی ایجاد جامعه پایدار

مرادعلی عباسی رئیس سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک گفت: سرانه تولید روزانه پسماند در جهان 250 تا 300 گرم است که در ایران 600 گرم بوده و در شهر اراک 540 گرم است. وی در ادامه بیان داشت: طی سال‌های اخیر اقدامات خوبی در راستای طرح تفکیک پسماند از مبدأ صورت گرفته که با مشارکت خوب شهروندان همراه بوده است، اما همچنان تولید پسماند در شهر اراک بالا است. کاهش پسماند یکی از مؤلفه‌های کلیدی و زیرساختی اساسی در ایجاد جامعه پایدار است که باید شهروندان را با اهمیت این مسئله آشنا کنیم.

مراد علی عباسی در خصوص حجم تولید پسماند در شهر اراک گفت: در حال حاضر تولید زباله روزانه در شهر اراک 320 تن است، پیش از این میزان تولید زباله ۴۰۰ تن بود که با فرهنگ‌سازی صورت گرفته شاهد کاهش حجم میزان تولید پسماند هستیم که بسیار اقدام ارزشمندی است که نشان از مشارکت گسترده مردمی در این زمینه دارد.

وی در ادامه در خصوص ارائه خدمات به شهرهای مجاور اظهار داشت: سه شهر تحت پوشش خدمات شهر اراک اعم از ساروق، داودآباد و کارچان پسماند تولیدی خود را به اراک منتقل می‌کنند؛ عباسی سرانه تولید روزانه زباله در جهان 250 تا 300 گرم و در ایران 600 گرم و در شهر اراک 540 عنوان کرد و گفت: یکی از نتایج طرح، کاهش میزان تولید بود که اقدام ارزشمندی است، مرحله بعدی این طرح اجرای طرح تفکیک بر اساس آموزش است که با هماهنگی با آموزش و پرورش در مدرسه ترافیک ابزار آموزشی لازم در اختیار دانش آموزان قرار می‌گیرد و همچنین در این زمینه ۵۰۰ نفر از معلمان آموزش‌های لازم را فرا گرفتند.

عباسی در ادامه افزود: با مشارکت مردم باید از مبادی تولید دو موضوع را دنبال کنیم، با اقدام موفق در راستای کاهش تولید و اجرای طرح تفکیک در مدیریت پسماند توانستیم هزینه‌ها را مدیریت کنیم و پسماندهای خشک را قبل از آلوده شدن جداسازی کرده و با هزینه اندکی به چرخه تولید برگردانیم. با این اقدام هم می‌توانیم منابع ملی را محافظت کرده و هم با مدیریت صحیح از پسماند استفاده دوباره کرد.

عباسی در خصوص اجرای جشن بازیافت عنوان کرد: تلاش داریم برای نخستین بار جشن بازیافت را برگزار کنیم. طرح تفکیک و بازیافت با اطلاع‌رسانی از پیش تعیین‌شده و با حضور و مشارکت شهروندان صورت می‌گیرد که این جشن همراه برنامه‌های شاد و مفرح و اهدای جوایز خواهد بود. هدف از برگزاری این جشن آموزش به شهروندان است، هدف اصلی سازمان نیز، کاهش و اجرای طرح تفکیک است که با جدیت پیگیری می‌شود و در این خصوص مشارکت شهروندان می‌تواند نقش بسزایی ایفا کند. زمان برگزاری جشن هنوز مشخص نیست، اما به زودی برگزار خواهد شد.