زباله گردها ؛ بایدها و نبایدها ؛ جلسه ساماندهی زباله گردها و اماکن غیر مجاز خرید و فروش پسماندهای شهری و ضایعات

Posted by:کاربر مهمان (not verified)

جلسه ای با حضور فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان اراک جناب سرهنگ ویسمه ای و نماینده محترم دادستان اراک در خصوص ساماندهی زباله گردها روز چهارشنبه 22 اردیبهشت در سازمان مدیریت پسماند تشکیل شد در این جلسه عباسی مدیر عامل سازمان ضمن تبریک اعیاد شعبانیه و خوش آمد گویی درخصوص اجرای قانون مدیریت پسماند صحبت نمود وبر نیاز مبرم پشتیبانی و پیگیری دستگاه قضایی تاکید کرد. وی در ادامه افزود: سازمان مدیریت پسماند در سال 1387 تاسیس شده است و از آن زمان شهرداری اراک قسمتی از وظایف خدمات رسانی خود را به این سازمان واگذار نموده است. هم اکنون روزانه 300.000 کیلو گرم پسماند در سطح شهر تولید ، و توسط نیروهای خدمات شهری سازمان جمع آوری و حمل می شود که در راستای این مهم هزینه زیادی صرف خواهد شد. در محل دفن پسماند قریب به 30 سال است که دفن صورت پذیرفته و بر اساس قانون باید از روش های نوین برای حفظ محیط زیست استفاده شود. در همین راستا کارخانه کمپوست در قالب چهار فاز در دست ساخت می باشد. فاز اول این کارخانه که مربوط به سوله پردازش می باشد هم اکنون ساخته شده است و در دست بهره بردای می باشد. اما فاز دوم که احداث سوله پالایش می باشد در حال ساخت و اجرای عملیات عمرانی است. فاز سوم مربوط به تهیه کود گرانوله و در نهایت فاز چهارم تولید برق در دست بررسی می باشد.

عباسی با اشاره به این نکته که طرح جامع مدیریت پسماند از سال 1378 توسط مشاور تهیه و مورد بهره برداری قرار گرفته عنوان کرد که با استفاده از طرح جامع اقدامات خوبی تا کنون صورت گرفته است. همچنین بحث مالکیت زمین محل دفن که از سنوات قبل در دست پیگیری بود در سال 1393 محقق شد که در ادامه آن کار ساخت کارخانه کمپوست صورت گرفته است.

مدیر عامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک گفت : یک از مهمترین وظایف قانونی سازمان مدیریت پسماند  تفکیک از مبداء پسماند می باشد که در همین رابطه آموزش شهروندی از سال 1390 آغاز شده است و در حال حاضر آموزشگران مرتبط با این طرح همچنان در سطح شهر مشغول به آموزشهای لازم به صورت چهره به چهره و آموزش در سطح مدارس بویژه در مدرسه ترافیک شهرداری اراک می باشند.

مرادعلی عباسی اضافه کرد خودروهای طرح تفکیک با طراحی جدید و کارشناسی علمی در حال ارتقاء و پیگیری می باشد. وی تصریح کرد که مطابق ماده 7 و 8 و 16 قانون مدیریت پسماند وظایف سازمان کاملا مشخص و نحوه برخورد با متخلفین کاملا شفاف می باشد. در این بین وجود زباله گردها و وانت بار های غیر مجاز که بویژه در نحوه اجرای طرح تفکیک سبب بروز مشکلات زیادی شده اند و نیز وجود اماکن غیر قانونی خرید و فروش ضایعات بسیار حائز اهمیت می باشد که نیازمند ساماندهی ،برخورد و پیگیری قانونی می باشد.

عباسی در خاتمه با تاکید بر این نکته که کلیه اماکن غیر قانونی خرید و فروش پسماند و ضایعات بایستی به خارج از مناطق شهری و محدوده  شهر انتقال یابند به موضوع سلامت جامعه و مخاطرات وجود چنین مراکزی در شهر و همچنین زباله گردها اشاره نمود.

همچنین در این جلسه جناب آقای حقیقت دوست نماینده محترم دادستانی با بیان این مسئله که دستگاه قضایی آمادگی لازم را جهت برخورد با متخلفین دارد اضافه کرد : با برنامه ریزی صورت گرفته توسط سازمان و برنامه زمانبندی همراه با نیروی انتظامی و دستگاه قضایی کار را اجرایی نماییم.

جناب سرهنگ ویسمه ای فرماندهی محترم نیروی انتظامی شهرستان اراک نیز ضمن تشکر از تلاشهای صورت گرفته در سازمان برای تغییر در نحوه فرآیند دفع پسماند افزود بایستی در خصوص شناسایی زباله گردها و مالخرها اقدام قانونی با هماهنگی دستگاه قضایی صورت پذیرد و خودروها و گاریهای جمع آوری پسماند ساماندهی شوند و در این راستا نیروی انتظامی آمادگی همکاری و برخورد قانونی را دارد.