اهمیت مدیریت پسماند در افزایش کیفیت زندگی شهروندان

Posted by:admin

سازمان مدیریت پسماند شهرداری از معدود دستگاه های اجرایی است که شهروندان، همه روزه حضور آن را در زندگی شهری احساس می نمایند. رفت و روب و تنظیف شهری، جمع آوری؛ حمل و دفع پسماندهای خانگی، جمع آوری و کنترل سگ های بلاصاحب، مبارزه با جوندگان و حیوانات موذی، ساماندهی و مدیریت پسماندهای عمرانی، جمع آوری و حمل پسماند خشک، پردازش ، پالایش پسماند خانگی؛ تولید کود گرانوله کمپوست و تولید برق از مواد قابل سوخت باقیمانده، آموزش شهروندی در خصوص مدیریت پسماند و حفاظت از محیط زیست و جداسازی و امحاء پسماندهای الکترونیک را می توان از وظایف مدیریت پسماند در سطح کشور عنوان کرد.

اگرچه در نوع زندگی مدرن شهری، انواع دیگر پسماند نیز به گونه ای اجتناب ناپذیر تولید می شوند، لیکن شهرداری متولی جمع آوری و دفع زباله های شهری خانگی است و مدیریت زباله های صنعتی از وظایف سازمان محیط زیست و زباله های عفونی بر عهده تولیدکنندگان آن ها است.

سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک، با وجود همه کاستی های مالی و نیروی انسانی، در ماه های اخیر تلاش زیادی در جهت بهبود وضعیت مدیریت پسماند کلانشهر اراک نموده و تحرکات مثبتی از این سازمان در شهر دیده می شود. استقرار غرفه های تحویل پسماند خشک در مناطق مختلف شهر اراک، اقدامی است که در راستای تسهیل و تکمیل فرآیند تفکیک از مبدأ شهروندان انجام شده است؛ همچنین ساماندهی نیروی انسانی شاغل در بخش جمع آوری و انتقال پسماند که با حذف واسطه، بطور مستقیم زیر نظر سازمان پسماند فعالیت می کنند را می توان به عنوان نقطه عطفی در مدیریت فعلی پسماند کلانشهر اراک دانست.در این رابطه، خبرنگار رویداد فردا با مرادعلی عباسی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک مصاحبه ای داشته که شرح آن را در ادامه می خوانیم.

عباسی در رابطه با اهمیت مدیریت پسماند در شهرها می گوید:

زباله شهری که به طلای کثیف شهرت دارد، در صورت مدیریت نادرست می تواند معضلات عدیده ای را برای شهروندان ایجاد نموده و سلامت آنان را دچار مخاطره کند؛ بعلاوه آنکه بی توجهی به این مسئله سبب کاهش کیفیت زندگی و آسیب به محیط زیست خواهد شد که با توجه به چشم انداز بیست ساله کشور، حفاظت از محیط زیست یک اصل مهم است که در همه ابعاد باید مورد توجه قرار گیرد.

وی می افزاید:

قانون مدیریت پسماند و آیین نامه اجرایی مربوط به آن که برای برنامه ریزی توسعه محور خدمات شهری تدوین و تصویب شده است نقطه عطفی است که در آن به تولید، جمع آوری، حمل و نقل، پردازش، بازیافت و دفع پسماند اشاره شده است.

او ادامه می دهد:

در حال حاضر سرانه تولید پسماند در شهر اراک 540 گرم در روز است که تنها 33 درصد آن را مواد غیرقابل بازیافت تشکیل می دهد. این یعنی 67 درصد مواد ارزشمند و قابل بازیافت در پسماند شهر اراک موجود است که تفکیک آن می تواند به جلوگیری از هدررفت ثروت ملی و اشتغالزایی منجر شود و آسیب های جدی به محیط زیست جلوگیری کند.

به گفته عباسی، مرکز فعلی دفن پسماند اراک از سال 68 به این امر اختصاص داده شده است و از سال 92 نیز خط پردازش و پالایش زباله شهری و کارخانه کمپوست در آن کلید خورده است.

مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک ضمن اشاره به اینکه ایجاد صنایع جانبی در مرکز دفن زباله اراک در چشم انداز این سازمان قرار دارد می افزاید: مرکز دفن پسماند در 3 فاز طراحی شده است که اجرای کامل آن در صورت تأمین اعتبار، اشتغالزایی گسترده ای را به همراه خواهد داشت و بسیاری از مشکلات فعلی را مرتفع خواهد نمود.

وی معتقد است که مکانیزه نمودن فرآیند دفن پسماند سبب جلوگیری از بروز بسیاری از آلودگی ها شده است و حداقل مزیت این کار این است که دیگر زباله ها سوزانده نمی شوند.

عباسی می گوید:

مدیریت پسماند شهری نیازمند ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و مشارکت همه شهروندان است که در این راستا، سازمان مدیریت پسماند برنامه های آموزشی و فرهنگی متنوعی را در طول سال اجرا می کند؛ همکاری با آموزش و پرورش و برگزاری دوره آموزشی برای معلمان، اعزام تیم های آموزشی به مناطق مختلف شهر و انجام فعالیت های تبلیغاتی در بحث تفکیک از مبدأ از جمله این اقدامات هستند.  در حال حاضر با توجه به امکانات و بضاعت سازمان پسماند، هفت دستگاه خودرو و چهارده نفر از عوامل سازمان بصورت منطقه ای در سطح شهر به جمع آوری پسماند خشک می پردازند و بطور همزمان، وظیفه فرهنگسازی و آموزش را نیز بر عهده دارند.

عباسی در پایان اظهار امیدواری کرد که همه رسانه ها، از جمله مطبوعات و صدا و سیما این سازمان را در اجرای برنامه های فرهنگی- زیست محیطی پیش رو همراهی نموده و با استفاده از این ابزارهای فرهنگی، به یاری فرهنگ تفکیک از مبدأ پسماند بشتابند. وی از شهروندان اراکی نیز درخواستی دارد:

شهروندان با تفکیک پسماند تر و خشک و تحویل به موقع بخش پسماند تر به مأموران جمع آوری که زباله ها را از درب منازل تحویل میگیرند، و همچنین تحویل پسماند خشک به خودروهای جمع آوری و ایستگاه های موجود در سطح شهر می توانند سازمان مدیریت پسماند را در بهینه سازی این فرآیند یاری نموده و در حفظ محیط زیست شهر خود سهیم باشند.