همایش بزرگ شهر پاک ، مهر پاک به همت سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک

Posted by:admin

شهر تمیز با شهروندان مسئولیت‌پذیر

‌در کنار ترافیک و آلودگی هوا از زباله‌های شهری به‌عنوان مهم‌ترین معضل زندگی در شهرهای بزرگ نام برده می‌شود تاحدی که مدیریت شهری با راه‌اندازی کمپین آسمان آبی و زمین پاک به‌طور خاص به مسئله کاهش آسیب‌های محیط‌زیستی از طریق تفکیک زباله از مبدا پرداخته و راهکارهای استفاده از مشارکت شهروندان در حفظ نظافت شهر را دردستور کار خود قرار داده است.

قدر مسلم مسئوليت‌پذيري در قبال شهري كه در آن زندگي مي‌كنيم نشانه سلامت شخصيت هريك از ماست و در مقابل مشاهده صحنه‌هاي پرتاب زباله از داخل خودروها به بيرون، خالي كردن سطل‌هاي زباله داخل نهرها يا رها كردن كيسه‌هاي زباله در سطح معابر اصلي يا كوچه‌ پس‌ كوچه‌ها نشان‌ دهنده ناهنجاري‌هاي اجتماعي از سوي برخي شهروندان است. عدم‌پايبندي به آداب زندگي شهري به اين معني خواهد بود كه شهر حتي درصورت تلاش 2 شيفته رفتگران براي جمع‌آوري زباله وصرف هزينه‌هاي هنگفت بازهم به نتيجه مطلوب كه نظيف ماندن شهر است منجر نخواهد شد.

درچنين شرايطي همچنان نهرهاي شهر، مركز تجمع زباله توسط آن دسته شهرونداني خواهد بود كه به راحتي با ناديده گرفتن سطل‌هاي زباله‌اي كه در چند قدمي آنهاست، زباله‌هاي خود را به داخل نهرها يا سطح معابر پرتاب مي‌كنند. البته عواقب اينگونه رفتارها فقط به نازيبايي نماي شهرمان، هزينه‌هاي بسيار سنگين جمع‌آوري زباله يا دردسرهاي آبگرفتگي معابر درهنگام بارش برف و باران ختم نمي‌شود بلكه قضيه اين است كه زنگ خطر سلامت و بهداشت شهروندان ساكن در شهر به صدا آمده است.

مردم نبايد بين حوزه خصوصي و عمومي زندگي‌شان تفاوتي قائل باشند و رفتارهاي متعهدانه خود در قبال سلامت، بهداشت، نظم و انضباط حاكم در منزل شخصي خود را بايد به شهر به‌عنوان حوزه عمومي زندگي‌شان نيز تعميم دهند و به‌عبارتي به شعار شهرما خانه ما پايبند باشند.

با وجود آنكه بارها از شهروندان خواسته شده تا همكاري كنند و زباله‌هاي خود را رأس ساعت ۹ شب از منزل به داخل سطل‌هاي زباله منتقل كنند اما در بسياري از موارد مي‌بينيم كه شهروندان اين‌كار را هروقت كه مايل باشند انجام مي‌دهند كه در اين صورت انتظار داشتن شهري پاكيزه به سختي و با هزينه‌هاي سنگين ميسر مي‌شود.

اهميت آموزش شهروندان‌

آموزش شهروندی، مهترین عامل موثر در دگرگونی طرز نگرش و رفتار بشری است که در مسیر رشد اقتصادی، بهبود کیفیت زندگی، ایجاد دانش و مهارت، تامین فرصت های شغلی و افزایش تولید جامعه و از همه مهم تر حس تعلق پذیری شهروندان به کار گرفته می شود. تبدیل یک شهر به یک خانواده که همه اعضا آن نسبت به مسائل پیش رو واکنش نشان می دهند، نیازمند تفکر، بازاندیشی، تعامل و مشارکت مسئولان و شهروندان می باشد که باید با یک برنامه مدون کوتاه مدت، میان مدت و طولانی مدت طرح ریزی گردد.

   همه ما به تاثیرات ناخوشایند زیست محیطی که رفتار غلط ما انسانها منجر به آنها شده واقفیم. شاید تا چندین سال پیش مسئله حفاظت از محیط زیست چندان مورد توجه نبود، ولی با ادامه روند تخریب محیط زیست، زنگ خطری به صدا درآمد که مسئولان و متولیان امر را متوجه اقدامات پیشگیرانه در راستای جلوگیری از بروز صدمات بیشتر به طبیعت و محیط زیست نمود.  یکی از عوامل مخرب محیط زیست، پسماند است. مسئله ای که در صورت بی توجهی و عدم مدیریت صحیح می تواند حیات موجودات زنده را به خطر بیندازد.

نهادهایی مثل سازمان مدیریت پسماند که با مردم در تعامل اند، می توانند با آگاه کردن آنان نسبت به مسائل زیست محیطی و حساس نمودن آنان نسبت به نقشی که در این زمینه دارند، به صورت بنیادین تغییراتی را در جهت اصلاح رفتارها و در نتیجه کاهش مشکلات ایجاد نماید. آموزش برای تمامی افراد در هر سطح اجتماعی و اقتصادی لازم است و  بایستی با استفاده از شیوه های نوین و اثربخش آموزشی متناسب با گروه های مخاطبان و با بهره گیری از رسانه های گوناگون به ویژه رادیو، تلویزیون، روزنامه، کتاب و ... ضمن اطلاع رسانی و فرهنگسازی، شهروندان را به تعامل و مشارکت بیشتر ترغیب نمود.

سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک از ابتدای تشکیل تاکنون همواره اهمیت آموزش شهروندان و فرهنگسازی را مد نظر داشته و سعی در اصلاح برنامه های پیشین و ارائه خدمات جدید در این زمینه نموده است. امید است که با برنامه ریزی هدفمند، در جهت تحقق اهداف کلان شهرداری اراک و سازمان مدیریت پسماند گام برداریم.

واقعيت آن است كه در شهر اراک تعداد دفعات جمع‌آوري زباله بيشتر از كشورهاي اروپايي است، بنابراين اگر زباله‌هاي مردم شهرهاي توسعه يافته هفته‌اي 3 بار جمع‌آوري مي‌شود و در كشور ما اين كار روزانه 1 بار انجام مي‌شود، نشان مي‌دهد كه همه ما موظف به اصلاح اين رفتار از طريق فرهنگ‌سازي و فراگيري حقوق شهروندي هستيم.

 

در راستای فرهنگ سازی و جلب مشارکت های مردمی و آموزش به اقشار مختلف جامعه در راستای داشتن شهری پاکیزه، سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک بنا به صورت جلسه ای که قبلا در استانداری مرکزی تهیه و تنظیم و به شهرداری اعلام شده است و متعاقب آن در جلسه شورای اداری شهرداری مطرح و مورد تاکید شهردار محترم اراک قرار گرفته است نسبت به برپایی و برگزاری مراسم بزرگ شهر پاک مهرپاک با رویکرد آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس و یادآوری نکات آموزش شهروندی در خصوص پاکیزه نگهداشتن شهر اقدام خواهد نمود. لذا با توجه به هماهنگی صورت گرفته و با توجه به تشکیل ستاد ویژه برگزاری این مراسم باشکوه، کمیته های تخصصی تشکیل و تعیین شده اند. همچنین مقرر شد در سه روز پایانی هفته یعنی چهارشنبه مورخ ۷ مهر لغایت جمعه نهم مهرماه به ترتیب در بوستانهای آزادی، امیرکبیر و ملت با استقرار نیروها و برپایی مراسم آغازین و پخش سرود و تواشیح و اجرا توسط مجریان مجرب و با حضور محصلین و ورزشکاران و مسئولین شهری و دولتی و جمع کثیری از انجمنهای دوستار محیط زیست و سمن های غیر دولتی و با استقرار خودروهای خدماتی مربوطه که شرح وظایف آنها متعاقب این متن می آید در مسیرهای تعیین شده نسبت به پاکسازی بوستان ها و معابر اقدام نمایند.