مبارزه با جوندگان امری جدی در حفظ بهداشت و سلامت شهر

Posted by:admin

موش‌هاي صحرايي، جوندگاني هستند که در سراسر جهان يافت شده و در گروه‌هاي بسيار پر تعداد زندگي مي‌کنند. آنها در شهرها و روستا‌ها زندگي کرده، تقريبا از همه چيز تغذيه مي‌کنند. 
موش‌ها حيواناتي موذي هستند و با غارت مواد خوراکي در سطحي وسيع و نيز انتقال بيماري‌هاي خطرناک، خطرهاي فراواني را براي انسان به وجود مي‌آورند. برخي از اين جانوران، ناقل نوعي کک هستند که سبب بيماري مرگبار طاعون خيارک در ميان انسان‌ها، مي‌شود. 
اکثراً انواع موش‌ها از تماس با انسان، گريزانند، اما دو نوع سياه و قهوه‌اي (معمولي) آنها بيشتر با انسان زندگي مي‌کنند. موش سياه، در اصل از کشورهاي جنوب شرقي آسيا به ساير نقاط جهان گسترش يافته است. اين جونده به راحتي از ارتفاعات، بالا مي‌رود و جهت زندگي به گرما نيازمند است. 
موش‌هاي قهوه‌اي از مناطق شمالي‌تر کره زمين و احتمالا از شمال کشور چين، به ديگر مناطق جهان برده شده‌اند. آنها قادر به تحمل سرما بوده، شناگران خوبي هستند. 
 
اين جانوران موذي پيش از آنکه انسان به قدرت مخربشان پي ببرد، به‌طور ناخواسته همراه او در تمام نقاط جهان پخش شدند. 
موش‌ها قادرند تا 800 متر شنا کرده، بيش از 3 دقيقه زير آب بمانند. آنها تحمل 3 روز بي‌آبي را دارند و مي‌توانند حتي از لوله‌هاي فاضلاب، وارد منازل شوند. در صورتي که از طبقه پنجم يک ساختمان هم پرت شوند، قادر به ادامه زندگي هستند. 
در روستاها بيشتر موش‌هاي صحرايي، خارج از خانه‌ها زندگي مي‌کنند و تقريبا خطري براي سلامتي، محسوب نمي‌شوند. اما در شهرها، آنها غذاي انسان را مي‌ربايند و از اين طريق خطر بزرگي به شمار مي‌روند. موش‌ها، به سرعت توليد مثل و رشد مي‌کنند، و رهايي از شر آنها بسيار مشکل است. 
 اکیپ مبارزه با جوندگان و حیوانات موذی سازمان مدیریت پسماند شهرداری اراک با توجه به شروع فصل گرما و آغاز زاد و ولد جوندگان در سطح شهر با برنامه ای مدون ، اقدام به طعمه ریزی و مبارزه با جوندگان از تاریخ پنجم فروردین ماه سال ۱۳۹۶ نموده است. در طی این اقدام با توجه به وجود کانونهای وفور در کوی علی بن ابیطالب و خیابان ۴۵ متری واشقانی و خیابان ۵۵ متری طعمه ریزی با مصرف بیش از ۳۴ کیلوگرم سم اجرا گردید این عملیات که در نوبت دوم فاز اجرا مبارزه با جوندگان در این منطقه بوده است با ۴ نیروی فعال در اکیپ همچنان در حال خدمات رسانی می باشد.